Emésztési zavarok és az ételintolerancia

Ma már egyre több embernél okoz jelentős problémát a (krónikus) ételérzékenység.  

Mondhatjuk talán, hogy korunk „betegsége” hiszen a lakosság akár 40%-a is szenvedhet tőle.

Fontos azonban tudni, hogy az ételallergia nem ételintolerancia!

Az immun eredetű ételintolerancia nem azonos az enzimhiány okozta ételérzékenységgel sem!

Mint például a laktóz intolerancia vagy a lisztérzékenység (cöliákia).

Ételallergia általában ritkán fordul elő. 

Az ételintolerancia tünetei viszont lassabban, akár hosszú idő alatt alakulhatnak ki. A tüneteit nem annyira könnyű felismerni, mint az allergiás esetben, amelyek egy egy élelmiszer elfogyasztása után akár azonnal jelentkezhetnek.  

Mi történik ételintolerancia esetében?

Az ételintolerancia sokszor emésztési zavarokat idéz elő.

Étkezések alkalmával az elfogyasztott táplálék egyes fehérjéi még emésztés előtt átjutnak a bélfalon és a vérkeringésbe kerülnek. Az immunrendszer az így "kijutott" ételfehérjéket idegenkét azonosítja, ezért az adott étel fehérje ellen nagy mennyiségű specifikus IgG termelődik. 

Mi az IgG?

Az IgG  - immunglobulin (G típusú) -  olyan fehérjék csoportja, amelyek antitestekként működnek a szervezetben, amit az immunrendszer termel a szervezetbe érkező idegen testre vagy anyagokra adott válaszként. Különböző típusú immunglobulinok léteznek, amelyek közül az IgA, IgE, IgG, IgM a legismertebb. 

De miért okoznak az élelmiszerek IgG-választ a szervezetben?

Az élelmiszerek az emésztés során bomlanak alkotórészeikre, pl. Aminosavakra, gliceridekre stb. Ezek ártalmatlanul átjutnak a bélen keresztül a véráramba. A részlegesen emésztett vagy emésztetlen ételek esetenként apró darabjai képesek átjutni a bél falán a véráramba, ahol az immunrendszer felismeri, hogy idegenek. Az immunrendszer azáltal reagál, hogy IgG antitesteket (ellenanyagot) készít ezekre az ételekre. 

A magas IgG-ellenanyagszint okoz-e tüneteket?

Ha egy étel miatt a test magas szintű IgG-t termel, akkor ezek az ellenanyagok az élelmiszerben levő fehérjével kombinálódnak, és „antigén-antitest komplexet” képeznek. Ezeket a komplexeket általában az immunrendszer más sejtjei távolítják el az egészségesen működő szervezetben. Néhány embernek magas az IgG-szintje bizonyos élelmiszerekhez képest, de egyáltalán nincs tünete. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy immunrendszere rendkívül hatékonyan tisztítja meg az antigén-antitest komplexeket, még mielőtt a szövetekbe lerakódnának és problémát okoznának. 

A Food Detective Professional élelmiszer intolerancia teszt elvégzésének egyik előnye az, hogy gyorsan meg tudja mutatni, hogy a rendszeresen fogyasztott ételek közül melyik a potenciális probléma vagy akár problémák.

Miért kell tesztelni az élelmiszerek IgG antitesteit a szervezetben?

Az élelmiszer összetevőkre specifikus IgG antitestek mérésén alapuló étrend hatékonyságát ma már számos körülményben bebizonyították, független vizsgálatokban és a klinikai gyakorlatban egyaránt. Kiváló eredményeket értek el pl.: migrén vagy az elhízás esetén is.

Az ételintolerancia hátterében általában, a táplálék felszívódásáért felelős bélrendszer kóros elváltozása állhat. A kiváltó okok lehetnek – gyulladásos bélbetegség, hosszan tartó antibiotikus kezelés, baktérium vagy vírus fertőzés.

Az erős immunválaszt kiváltó élelmiszerek elhagyásával a tünetek legtöbb esetben elmúlnak, a közérzet folyamatosan javulhat. 

Ha a vizsgálat alkalmával a teszt bármelyik fehérje esetében poztitív eredményt kimutat, ilyen esetekben célszerű felkeresni egy dietetikust, aki az eredmény ismeretében tanácsot tud adni, hogyan étkezzen és miket kell változtatni ahhoz, hogy a tünetei javuljanak, illetve elmúljanak. Akár pár hónapos diéta után, az "elhagyott" ételek akár visszavezethetők a rendes étrendjébe.

Szerencsére az ételintolerancia alapjaiban jól kezelhető, ha megtudjuk, hogy esetleg mik azok az élelmiszerek, amelyeket a szervezetünk "már" intolerál.  

Tovább olvasva (lap alján link) a következő oldalakon a "készlet által kimutatható fehérjék", majd "a teszt használata", valamint a "mi lesz a teszt után" kérdésre is válaszokat kaphatunk!

Figyelem, az alábbi kérdések és válaszok is fontosak lehetnek!

Milyen eredményt mutat a teszt terhes állapotban?

Terhesség alatt nem javasolt a Food Detective Professional intolerancia teszt elvégzése, mivel az immunrendszer túlterhelt és az a vizsgálat nem mutatna pontos eredményt. A szülés után 4-6 héttel azonban ennek már rendben kell lennie, így a teszt elvégezhető.

Mi az alsó korhatár a teszt elvégzéséhez? 

A Food Detective Professional gyártó cég a vizsgálatot 2 éves kor alatt nem javasolja, mivel a csecsemőknél a bél jobban áteresztő képességű, és a korból adódó számos tényező miatt így nyilván nem mutatna pontos eredményt. 

Tovább olvasom...

Megveszem